The Last Showgirl

Lue lisää

Pamela Anderson häikäisee roolissaan — Gia Coppolan elokuva The Last Showgirl on intiimi kuvaus ammattiylpeydestä, surusta ja valituista perheistä. — Anderson elää kasvoillaan ikääntymisen, äitiyden, uhmakkaan surun, katumuksen ja pelon.” ★★★★ / HS

Shelley (Golden Globe ja SAG -ehdokas Pamela Anderson) on ollut Las Vegasin showtyttönä jo yli 30 vuoden ajan, höyheniin ja kristalleihin pukeutunut Sin Cityn viimeisen jäljellä olevan perinteisen esityksen keskipiste. Lava ja naiset, joiden kanssa hän sen jakaa, ovat hänen rakastava, kinasteleva ja paljetein koristeltu perheensä. Kun näyttämömestari Eddie (Dave Bautista, maskuliinisuuden huippu naismeren keskellä) ilmoittaa, että esitys päättyy pysyvästi kahden viikon kuluttua, Shelley ja hänen työkaverinsa joutuvat tekemään päätöksiä tulevaisuudestaan. Tulevaisuus näyttää kovin erilaiselta 50-vuotiaalle kuin parikymppiselle, ja kun ainoa ammattitaitosi on tanssiminen.

Ikäraja
S
Elokuvan kesto
1h 29min
Ohjaus
Gia Coppola
Käsikirjoitus
Kate Gersten
Rooleissa
Pamela Anderson Brenda Song Kiernan Shipka Dave Bautista Jamie Lee Curtis Billie Lourd
Nautiskele Kinobaarissamme ennen näytöstä.
» Tutustu tarjoiluihin
Uusi ohjelmisto julkaistaan alan käytännön mukaan yleensä tiistai-aamupäivään mennessä esitysviikko kerrallaan. Esitysviikko on elokuvien ensi-iltaperjantaista torstaihin.
Nautiskele Kinobaarissamme ennen näytöstä.
» Tutustu tarjoiluihin
Uusi ohjelmisto julkaistaan alan käytännön mukaan yleensä tiistai-aamupäivään mennessä esitysviikko kerrallaan. Esitysviikko on elokuvien ensi-iltaperjantaista torstaihin.